ABPM = Ambulantní monitorace krevního tlaku

(z angl. Ambulatory Blood Pressure Monitoring)

Byli jste objednáni k ambulantnímu měření krevního tlaku. Zde jsme pro Vás připravili několik informací o tomto vyšetření formou odpovědí na nejčastější otázky. 

Co je ABPM? 

Jde o vyšetření krevního tlaku malým přístrojem s nafukovací manžetou a probíhá ambulantně, tj. probíhá při normálním denním režimu a v domácím i pracovním prostředí, většinou po dobu 24 hodin. 

Proč je toto vyšetření ordinováno ošetřujícím lékařem? 

24 hodinové měření krevního tlaku nejčastěji ordinujeme pro přesnější diagnostiku onemocnění vysokým krevním tlakem. Dále pro odlišení „fenoménu bílého pláště“, tj. v případech, kdy je tlak, měřený v ordinaci vyšší, než skutečný tlak v běžném životě. Dále je ABPM ordinováno ke kontrole již nastavené léčby a k posouzení efektu změněné léčby vysokého tlaku. Z prognostického hlediska je rovněž velmi důležitá průměrná hodnota krevního tlaku během spánku v nočních hodinách. Zde je ABPM jedinou možností jak toto zjistit. 

Jak se provádí? 

Měření tlaku se provádí malým přístrojem o velikosti cca 10x5x2cm, který bývá během vyšetření umístěn v pouzdře u pasu pacienta či na pásce okolo krku. Tlak je měřen senzorem v manžetě umístěné na paži pacienta a spojené s řídící jednotkou gumovou hadičkou, která přenáší tlak. Aby bylo měření platné, musíte během nafukování uvolnit paži s manžetou. Nejlépe je zcela se přestat hýbat, případně i mluvit. Jinak nebude měření platné a bude se po minutě opakovat. V tomto případě bude přístroj manžetu nafukovat na vyšší tlak, což můžete nepříjemně vnímat.

Jak často se tlak během vyšetření měří? 

Tlak měříme přes den v 30 minutových a v noci 60 minutových intervalech. Noční interval je nastaven na 22:00 – 06:00. 

Kdy a kde se přístroj nasazuje? 

Přístroj nasazujeme ráno mezi 7:30 a 8:00 a snímáme hned následující den, také ráno mezi 7:15-7:30. Vše provádíme přímo v kardiologické ambulanci na adrese Tovární 14, Znojmo. Při odevzdávání nezapomeňte, že na přístroj již zpravidla čeká další objednaný pacient a buďte, prosím, dochvilní.

Jak se mám na vyšetření připravit? 

Speciální oblečení není třeba, jen myslete na to, že budete mít manžetu na paži a přístroj u pasu. Volnější oděv a zejména volný rukáv bývá pak pohodlnější. 

Lze přístroj sundávat během vyšetření? 

Je lépe přístroj během měření vůbec nesundávat. Pokud je to ale z vážných důvodů nezbytné, pak jej lze na krátko sundat. Při sundání jej nevypínejte, nerozpojujte hadici a sundejte přístroj na nejkratší možnou dobu a to ihned po měření (tj. do 30 ti min = interval měření ve dne). 

Mohu vyndávat baterie? 

NE. Baterie z přístroje prosím nevyndávejte.

Jak se během vyšetření chovat? 

Přístroj prosím nevypínejte, nevyměňujte baterie (to vede k vymazání záznamu). Dále, prosíme, přístroj nenamáčejte ve vodě. Fyzická aktivita během vyšetření je vhodná, přístroj má monitorovat normální životní rytmus. Jen při měření je nutné se uvést do klidu a svěsit volně měřenou paži s manžetou.

Mohu se sprchovat? 

Během vyšetření ABPM je nejlépe přístroj nesundávat a nesprchovat se. Přístroj nikdy nenamáčejte a nepolévejte, není vodotěsný. 

Jak je ABPM záznam vyhodnocen? 

Po skončení registrace je záznam počítačově analyzován, zpracován a následně vyhodnocen lékařem. Ten se na základě výsledku vyšetření rozhodne o úpravě léčby, kterou po konzultaci s Vámi nasadí či změní.

Je třeba psát poznámky? 

Ano. Obdržíte deníček, do kterého stručně zapisujte především fyzickou činnost a případně obtíže. Velmi vhodné je zaznamenat noční fázi (tj. uložení se ke spánku a probuzení). Deníček pak odevzdejte při odevzdání přístroje. Vaše poznámky a postřehy mohou být podstatným klíčem ke správnému zhodnocení záznamu.

 

Deník ABPM - odkaz na dokument

 

Máte-li jakékoli dotazy – ptejte se nás, jsme tu od toho, tel. do ordinace je 604 299 222.